Jesteś tutaj

Wybór pokrycia dachowego - praktyczne porady

Obrazek do nagłowka: 
dach

 

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego nie jest trudnym zadaniem. Na rynku mamy co prawda wiele różnych materiałów, ale ich porównanie nie powinno sprawiać problemów. Materiał warto dobierać nie tylko pod względem wyglądu, ale przede wszystkim cech technicznych, takich jak łatwość montażu, trwałość, szczelność, niepalność.

Pierwszym ważnym aspektem jest kąt nachylenia połaci dachowej. Zazwyczaj podaje się jego wartość w stopniach. Im mniej szczelny materiał, tym kąt musi być większy (np. dla dachówki wynosi 22 stopnie, a dla blachodachówki – 14 stopni). Z drugiej strony im pokrycie mniej szczelne, tym istotniejszy staje się szczelny podkład. Kolejny istotny czynnik to sama konstrukcja dachu. Pokrycie determinuje bowiem takie aspekty jak np. rozstaw krokwi czy rodzaj materiału wstępnego krycia. Dachy o skomplikowanych konstrukcjach lepiej kryć dachówkami, ponieważ wówczas możemy uniknąć kłopotliwego, i w ostatecznym rozrachunku również kosztownego, docinania.

Trwałość materiału oraz jego odporność na warunki atmosferyczne to niejednokrotnie najważniejsze parametry, na które inwestor zwraca uwagę. Dach wykonujemy bowiem na długie lata. Najbardziej trwałe, ale przy tym najdroższe oraz najcięższe, okazują się dachówki ceramiczne. Nieco tańszą alternatywę stanowią dachówki betonowe, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od tych ceramicznych. Są jednak nieco mniej odporne na czynniki atmosferyczne. W razie uszkodzenia fragmentu pokrycia pojedyncze dachówki bardzo łatwo wymienić. Najtańsze pokrycia, a więc blacha i blachodachówka charakteryzują się również najmniejszą trwałością.

Decydując się na pokrycie dachu nie można zapominać również o względach estetycznych. Dobranie materiału  do kolorystyki elewacji oraz charakteru otoczenia to istotne kwestie. Rodzaj materiału może być też określony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ostatnia kwestia to możliwości finansowe inwestora. Pokrycie dachu blachodachówką bądź blachą będzie znacznie tańsze od dachówek.

Branże: 
Artykuły o podobnej tematyce
Okno dachowe FTT U8 Thermo
FAKRO otrzymało Wyróżnienie Jubileuszowe TERAZ POLSKA
Konkurs geotermalny
Dom tani w eksploatacji

Znajdź szkolenie

Sprawdź, czy w obecnej chwili są prowadzone szkolenia i zapisz się.

Znajdź wykonawcę

Budujesz się? Chcesz zrobić remont? Szukasz wykonawcy? Tutaj go znajdziesz.

Promocje

Sprawdź, jakie mamy obecnie promocje i konkursy.