Jesteś tutaj

Jak zapobiec osadzaniu się mchu na dachu?

 

Mech na dachach budynków pojawia się zwłaszcza w miejscach wilgotnych, na przykład w pobliżu zbiorników wodnych. Również bliskie sąsiedztwo drzew ma wpływ na powstawanie tego zjawiska. Odpowiedni dobór pokrycia dachowego może zmniejszyć problem, ale na pewno go nie wyeliminuje w stu procentach.

Porowate materiały, takie jak dachówki betonowe bądź ceramiczne sprzyjają powstawaniu glonów, ale nie uchronimy się przed nimi również na gładkich powierzchniach metalowych czy szklanych.

Najczęściej mech osadza się w miejscach zacienionych oraz tam, gdzie gromadzi się woda. Właśnie dlatego kluczowym działaniem jest odprowadzanie wilgoci z połaci dachu. Raz na jakiś czas należy zadbać o oczyszczenie dachu z drobnych zanieczyszczeń. Dobrze jest powierzyć to zadanie fachowcom. Nieostrożny dobór detergentów może bowiem doprowadzić do uszkodzenia pokrycia. Mycie może pomóc również w przypadku, kiedy mech już wystąpi na naszym dachu. Dobrze jest wtedy połączyć je ze spryskaniem połaci dachu środkiem biobójczym.

Jeżeli mamy poddasze użytkowe, trzeba koniecznie zadbać o odpowiednią wentylację połaci. Jeśli powietrze będzie swobodnie przepływać pod pokryciem dachu, nie będzie się od spodu osadzać warstwa pary wodnej. Wówczas mamy gwarancję, że mech czy glony nie będą mieć stworzonego idealnego środowiska do rozwoju.

Odpowiednia impregnacja dachu tuż po jego położeniu pomoże w walce z nieestetycznym zielonym nalotem. Innym sposobem jest zastosowanie specjalnych miedzianych drutów w kalenicy dachu. Miedź, w kontakcie z wodą deszczową, wytwarza jony, które są szkodliwe dla mchu i niszczą go. Podobne działanie wykazuje również cynk.

Artykuły o podobnej tematyce
Szkolenie Fakro we Frankfurcie nad Odrą
Kolektory słoneczne - czysta energia
Jubileusz 25-lecia firmy FAKRO
Relacja filmowa z Mistrzostw Świata Młodych Dekarzy

Znajdź szkolenie

Sprawdź, czy w obecnej chwili są prowadzone szkolenia i zapisz się.

Znajdź wykonawcę

Budujesz się? Chcesz zrobić remont? Szukasz wykonawcy? Tutaj go znajdziesz.

Promocje

Sprawdź, jakie mamy obecnie promocje i konkursy.