Jesteś tutaj

Fakro szkoli przyszłych fachowców

Obrazek do nagłowka: 

 Inicjatywa do podjęcia współpracy ze szkołami i uczelniami wyszła w 1999 roku od Zarządu Firmy FAKRO, który dostrzegł na rynku brak wykwalifikowanych dekarzy. Edukacja zawodowa w Polsce w zawodzie dekarz nie spełnia niestety oczekiwań i potrzeb pracodawców.

W naszej ocenie również współczesne podręczniki przedmiotów zawodowych nie nadążają za rozwojem technologicznym w branży budowlanej.
Dlatego też, od wielu lat współpracujemy z uczelniami i szkołami, aby wesprzeć przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy – do bycia atrakcyjnymi kandydatami dla firm wykonawczych w sektorze budowlanym.
 Cel ten można osiągnąć dzięki praktycznej nauce zawodu oraz dzięki odpowiedniemu przygotowaniu teoretycznemu zgodnego ze współczesnymi trendami i wymaganiami pracodawców.
W wydarzeniach edukacyjnych podejmowanych przez FAKRO uczestniczą uczniowie średnich szkół budowlanych, nauczyciele praktycznej i teoretycznej nauki zawodu oraz studenci uczelni technicznych z kierunków budownictwo i architektura.
 FAKRO współpracuje z tymi placówkami edukacyjnymi, które chcą zapoznawać z nowoczesnymi technologiami oraz podnosić kwalifikacje zarówno uczniów, studentów, jak i pedagogów.
Z niektórymi z nich FAKRO ma podpisane umowy o współpracy.
Ponadto FAKRO wspiera aktywnie wiele innych działań prowadzonych na rzecz poprawy edukacji i promocji wiedzy o nowoczesnych materiałach budowlanych. Od kilku lat jest jednym ze strategicznych sponsorów Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Edukacji Budowlanej, jak również Sekcji Szkół Budowlanych Polskiej Izby Przemysłowo–Handlowej Budownictwa.

Oferta edukacyjna

W ofercie edukacyjnej FAKRO znajdują się programy szkoleniowe przeznaczone dla uczniów, nauczycieli oraz studentów. Szkolenia te mają miejsce zarówno w szkołach, na uczelniach, jak i w siedzibie firmy w Nowym Sączu.

 Szkolenia w placówkach edukacyjnych eksperci firmy przeprowadzają w oparciu o trzy moduły, możliwe do połączenia w tym samym terminie:
• szkolenie teoretyczne polegające na prezentacji multimedialnej dotyczącej budowy, zalet i zastosowania produktów firmy,
• szkolenie praktyczne polegające na pokazie montażu okien dachowych FAKRO, jak i samodzielnym ćwiczeniu montażu przez uczestników,
• prezentacja związanej z FAKRO Fundacji „Pomyśl o przyszłości”, poświęcona zagadnieniom odnoszącym się do obywatelskiej edukacji ekonomicznej oraz budowaniu kapitału społecznego w Polsce.
Program szkoleń realizowanych w siedzibie FAKRO w Nowym Sączu różni się w zależności od uczestników:
• szkolenie dla uczniów i studentów obejmuje przedstawienie profilu działalności firmy oraz zwiedzanie zakładu produkcyjnego, dające jednocześnie możliwość zapoznania się
z nowoczesnymi technologiami w produkcji okien dachowych. Podczas spotkania, młodzi ludzie mogą również obejrzeć jedyną w branży budowlanej prezentację stereoskopową (3D) dotyczącą produktów firmy,
• szkolenie dla nauczycieli z zakresu praktycznej i teoretycznej nauki zawodu – jednodniowe lub w postaci kilkudniowych staży.
W obszarze technicznym prowadzone są zajęcia z montażu okien dachowych, wyłazów, świetlików, schodów strychowych, systemów sterowania elektrycznego, systemu solarnego oraz dodatków do okien dachowych. A wszystko to z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii produkcyjnych.
 Uzupełnieniem szkoleń jest panel dyskusyjny, poświęcony świadomości ekonomicznej. Brak znajomości podstaw ekonomii sprawia, że przeciętny obywatel nie potrafi korzystać z szans, jakie stwarza gospodarka wolnorynkowa, bowiem nie rozumie jej mechanizmów i uważa, że za wszystko odpowiedzialne jest państwo. Dlatego też celem Fundacji „Pomyśl o Przyszłości” jest edukacja ekonomiczna każdego obywatela połączona z budowaniem kapitału społecznego w naszym kraju.
Od kilku lat FAKRO duży nacisk kładzie na patronackie klasy kształcące
w zawodzie „DEKARZ”.

 Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że tegoroczny absolwent klasy III Oskar Sworek w Zespole Szkół Budowlanych w Poznaniu, której patronuje firma FAKRO, odniósł ogromny sukces, zostając Mistrzem Polski Młodych Dekarzy. Oskar będzie reprezentować Polskę podczas tegorocznych Mistrzostw Świata Młodych Dekarzy, które odbędą się
w dniach od 26 do 29 października w Warszawie.

Dekarz to ciekawy zawód, który wymaga myślenia, pozwala podejmować samodzielne wyzwania. Nie jest zawodem monotonnym, bo każdy dach jest inny”. Dodatkową zachętą był również fakt, że klasa ta była objęta patronatem firmy FAKRO – światowego wicelidera w branży okien dachowych. Patronat tak poważnej i uznanej na arenie międzynarodowej firmy, stwarzał mi możliwości profesjonalnego kształcenia, a także umożliwiał dostęp do najnowocześniejszych technologii w branży budowlanej. Jestem zadowolony ze ścieżki zawodowej jaką wybrałem a bliskość FAKRO pozwoliła mi na zgłębienie innowacyjnych rozwiązań i trendów w budownictwie – z satysfakcją komentuje Oskar Sworek. Inicjatywa jest także entuzjastycznie komentowana przez dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych w Poznaniu, Arkadiusza Dratwę:
„Wiemy, że dobra przyszłość naszych absolwentów, to dobrze płatna praca. Dlatego nasza szkoła współpracuje z wieloma firmami z branży budowlanej i mechanicznej, które zapewniają praktyki zawodowe i oferują miejsca pracy dla naszej młodzieży.
Nasi uczniowie uczestniczą w konferencjach, wykładach i spotkaniach z fachowcami z branży, poznają w praktyce najnowsze technologie stosowane na rynku poprzez różne kursy, szkolenia i pokazy.
 Uważam, iż wzorcowym przykładem współpracy szkół budolwanych z firmami jest wieloletnia współpraca naszej szkoły z firmą FAKRO. Profesjonalizm jakim wykazuje się firma FAKRO sprzyja dobrym warunkom do ksztalcenia przyszłych dekarzy. Szkolenia, pomoce dydaktyczne, wizyty w głównej siedzibie firmy w Nowym Sączu to tylko niektóre z wielu możliwości, które oferuje FAKRO dla uczniów. Również świadomość wśród uczniów, iż tak poważna i ceniona firma na polskim i światowym rynku okien dachowych jest ich patronem dodatkowo wyzwala motywację do kształcenia. Idąc tą drogą jestem przekonany, iż bardzo szybko możemy wspólnie odbudować szkolnictwo zawodowe
w Polsce i kształcić dobrych fachowców, których niestety coraz bardziej brakuje na polskim rynku pracy”.


Od kilku lat obserwujemy w Polsce powrót do kształcenia zawodowego. Ważne jest aby edukacja była silnie zintegrowana z rynkiem pracy. Program kształcenia zawodowego powinien być dopasowany do jego wymogów. Absolwent posiadający wiedzę, doświadczenie i umiejętności, których potrzebuje potencjalny pracodawca, staje się bardziej atrakcyjny na rynku pracy, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo otrzymania satysfakcjonującej oferty zatrudnienia w wyuczonym zawodzie. Kontakt edukacji z rynkiem pracy, to klucz do sukcesu. Zaangażowanie się FAKRO w taki model kształcenia umożliwia młodym ludziom poznawanie specyfiki zawodu od praktycznej strony
z uwzględnieniem najnowocześniejszych technologii.

 

 

 

Branże: 
Zdjęcia: 
Artykuły o podobnej tematyce
FAKRO patronem klasy w Zespole Szkół Budowlanych w Nowym Sączu
Szkolenie Fakro we Frankfurcie nad Odrą
Konferencja naukowa "ENERGODOM 2014"
Szkolenie w Zespole Szkół Budowlano - Drzewnych w Żywcu

Znajdź szkolenie

Sprawdź, czy w obecnej chwili są prowadzone szkolenia i zapisz się.

Znajdź wykonawcę

Budujesz się? Chcesz zrobić remont? Szukasz wykonawcy? Tutaj go znajdziesz.

Promocje

Sprawdź, jakie mamy obecnie promocje i konkursy.