Jesteś tutaj

Dom tani w eksploatacji

Obrazek do nagłowka: 

Budowa domu jest inwestycją wyjątkowo kosztowną. Każdy inwestor spodziewa się, że wydane pieniądze zagwarantują dom estetyczny, funkcjonalny, a przede wszystkim tani w utrzymaniu. Należy pamiętać, że oszczędność na etapie budowy poczyniona na materiałach, wykonawcach czy użytych technologiach nie zapewni ekonomicznego budynku. Nadmierne oszczędzanie na tym etapie może spowodować, że późniejsze użytkowanie będzie dużym obciążeniem dla domowego budżetu.


Sztuką nie jest dom zbudować, ale być w stanie opłacić go po zamieszkaniu. Główne koszty wynikają z pozyskania energii elektrycznej, ogrzania budynku czy dostarczenia wody. Na etapie projektowania trzeba uwzględnić przede wszystkim geometrię budynku i rozmieszczenie pomieszczeń, optymalną izolacyjność termiczną przegród oraz występujące mostki cieplne, zapewnić odpowiednią szczelność i wentylację budynku, a także wziąć pod uwagę możliwości odzyskania energii.

Straty ciepła występują szczególnie w takich elementach konstrukcji jak ściany zewnętrzne, stropy, dach oraz piwnica. Z tego powodu przegrody te należy odpowiednio ocieplić. Najpopularniejsze materiały stosowane do izolacji termicznej to styropian, wełna mineralna i szklana. Każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami i cechami. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów danego materiału izolacyjnego. Producenci prześcigają się w zapewnianiu produktów o lepszym współczynniku przewodzenia ciepła, którego wartości wahają się od 0,03 ÷ 0,05 [W/(m•K)]. Przy wybieraniu izolacji należy wziąć pod uwagę materiał konstrukcyjny, z którym będzie tworzyć przegrodę. Nie zawsze trzeba stosować izolację o dużej grubości, ponieważ kluczowy jest współczynnik przenikania ciepła liczony dla całej ściany czy też dachu. Aby wykorzystać termoizolację w pełni powinno się wyeliminować jak największą ilość mostków cieplnych poprzez dokładność montażu, dobre przycięcie i szczelne układanie płyt.

Kolejnym elementem stanowiącym źródło strat energii są okna. Ciepło ucieka zarówno przez szybę jak i ramę okienną. Duże znaczenie dla przenikalności cieplnej okna ma rodzaj zamontowanego wkładu szybowego. Wysoką izolacyjność cieplną zapewnią okna z pakietem dwu- lub trójszybowym, którego komory wypełnione są gazem szlachetnym, najczęściej argonem, kryptonem lub ksenonem pozwalające obniżyć współczynnik przenikalności cieplnej pakietu szybowego nawet do 0,4 W/m2K. O parametrach cieplnych okien nie stanowi jednak tylko rodzaj zastosowanej szyby zespolonej. Istotne znaczenie ma również izolacyjność termiczna ramy okiennej, uzależniona m.in. od materiału, z jakiego jest wykonana oraz od rodzaju wzmocnień. We wszystkich typach ram izolacyjność cieplną poprawia zastosowanie komór o odpowiednim przekroju. Do okien drewnianych stosuje się dodatkowo aluminiowe okładziny i okapniki termoizolacyjne chroniące przed działaniem czynników zewnętrznych. W oknach PCV stosuje się wykonane z kompozytów poliestrowo-szklanych wypełnionych pianką poliuretanową wzmocnienia charakteryzujące się bardzo wysoką izolacyjnością termiczną. Ważny jest również sposób zamocowanie okien. Obecnie popularny stał się tzw. ciepły montaż, który opiera się na zabezpieczeniu warstwy izolacyjnej oraz na likwidacji mostków termicznych. Technika ta polega na zastosowaniu następujących warstw: warstwy folii paroprzepuszczalnej i taśmy uszczelniającej, warstwy materiału termoizolacyjnego i warstwy folii paroszczelnej. Wykonany prawidłowo, ciepły montaż pozwala w pełni wykorzystać właściwości okien. Przy wyborze okien warto także zastanowić się nad montażem dodatkowych rolet zewnętrznych. Stanowią one dodatkową barierę utrudniającą wymianę ciepła zgromadzonego wewnątrz budynku z otoczeniem. Istotne jest również prawidłowe rozmieszczenie okien oraz ich powierzchnie. Od strony północnej należy umieszczać mniej okien oraz ograniczyć ich wielkość, natomiast od strony południowej można stosować już większe przeszklenia.

Oprócz zapobiegania uciekaniu ciepła istnieje kilka sposobów na dodatkowe jego pozyskiwanie. Nowo stosowaną technologią jest klimatyzacja i wentylacja z odzyskiem ciepła. Powietrze usuwane z budynku zawiera duże ilości ciepła, które mogą zostać wykorzystane do podgrzania świeżego powietrza wentylacyjnego. Jest kilka metod odzysku ciepła (rekuperacji). Wyróżniamy między innymi recyrkulację powietrza usuwanego, która polega na zawróceniu części powietrza usuwanego z pomieszczenia do komory mieszania i zmieszaniu jej ze świeżym powietrzem zewnętrznym. Zastosowanie komory mieszania pozwala nie tylko na odzysk ciepła zimą, ale także na odzysk chłodu latem. Inną metodą są obrotowe wymienniki ciepła, w których ciepło z wywiewanego powietrza jest odzyskiwane przy użyciu obrotowego wirnika.

Energię cieplną można też pozyskać za pomocą pomp ciepła. Są to nowoczesne urządzenia grzewcze czerpiące energię z gruntu, wody lub powietrza i przekazujące ją w postaci ciepła do budynku. W przypadku takiego ogrzewania jego koszty są niewielkie, lecz samo urządzenie i niezbędne instalacje są dość drogie, mogą sięgać kwoty nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to rozwiązanie wymagające dużych nakładów pieniężnych, jednakże bardzo ekologiczne, a koszty zakupu i montażu pompy po kilkunastu latach z pewnością się zwrócą.

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się kolektory słoneczne. Ich stosowanie pozwala nie tylko zminimalizować wydatki na energię, ale także są przyjazne środowisku. Instalacje solarne wykorzystuje się do ogrzewania domu, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, podgrzania wody basenowej i chłodzenia budynków. Oprócz kolektorów stosuje się baterie słoneczne, czyli panele fotowoltaiczne produkujące prąd elektryczny. Używanie kolektorów słonecznych do ogrzania budynku pozwala na obniżenie zużycia energii o 25%, natomiast do pogrzania wody użytkowej nawet o 70%. Dodatkową zaletą pozyskiwania energii słonecznej jest to, że na wykonanie instalacji można uzyskać dotacje w wysokości 45% wartości. System solarny jest bezobsługowy i wystarczy go kontrolować tylko raz do roku, więc nie sprawi problemów żadnemu użytkownikowi.

Mamy do wyboru wiele sposobów na poczynienie oszczędności w eksploatacji domu. Jednakże zagadnienie energooszczędności powinno się przeanalizować już w czasie projektowania, doboru materiałów budowlanych i ekipy wykonawczej, na których nie należy oszczędzać. Lepszą izolację cieplną czy zakup urządzeń pozyskujących energię trzeba traktować nie jako zbędny wydatek, lecz jako inwestycję na lata. Pamiętajmy, że „oszczędnie” niekoniecznie znaczy „tanio”.

Źródło: BudownictwoPolskie.pl

Branże: 
Zdjęcia: 
Artykuły o podobnej tematyce
FAKRO na Targach BUDMA 2015 - dzień trzeci
Budownictwo energooszczędne budownictwem przyszłości
Kampania Dobry Montaż
Filmowe instrukcje montażu produktów FAKRO

Znajdź szkolenie

Sprawdź, czy w obecnej chwili są prowadzone szkolenia i zapisz się.

Znajdź wykonawcę

Budujesz się? Chcesz zrobić remont? Szukasz wykonawcy? Tutaj go znajdziesz.

Promocje

Sprawdź, jakie mamy obecnie promocje i konkursy.