Jesteś tutaj

Dobór kostki brukowej - krok po kroku

Obrazek do nagłowka: 
kostka brukowa

 

Kostka brukowa to obecnie najpopularniejszy materiał używany do wykańczania nawierzchni wokół domu. Spełnia nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną.

Ułożenie wokół domu nawierzchni z kostki brukowej jest kosztowne i pracochłonne. W związku z tym warto dobrze zaplanować pracę, aby efekt był dla nas jak najbardziej zadowalający. Pierwszym etapem jest określenie, na jakiej powierzchni będzie układana kostka. Na wąskich ścieżkach warto zastosować małe elementy, na większych fragmentach terenu lepiej sprawdzą się te duże. Dzięki temu unikniemy kłopotliwego docinania. Należy też zastanowić się, jaka grubość kostki powinna zostać zastosowana na terenie poddawanym danemu obciążeniu. Zbyt mało wytrzymała nie poradzi sobie np. z przejeżdżającymi samochodami i w związku z tym ulegnie szybkiemu zniszczeniu.

Niemniej ważny okazuje się dobór kolorystyczny i stylistyczny. Nawierzchnia przed domem powinna być spójna zarówno ze stylistyką budynku, jak również z kolorem elewacji i planowanych w ogrodzie roślin. Pierwszą zasadą, którą należy się kierować jest zachowanie umiaru w łączeniu kolorów, faktur i rozmiarów kostki.  Stosowanie wielu kontrastowych odcieni rzadko przynosi dobry efekt – częściej wprowadza chaos. Z drugiej strony wprowadzenie tylko jednej barwy spowoduje, że rezultat będzie dość nudny w odbiorze. Pomocne w podjęciu decyzji będzie oglądanie przykładowych realizacji, chociażby na stronach internetowych producentów. Wybór odpowiedniej faktury pomoże uniknąć nadmiernego hałasu, czy chociażby kłopotów związanych z chodzeniem na wysokich obcasach. Gładka kostka jest również bardziej przyjazna wózkom dziecięcym oraz inwalidzkim.

Pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu szerokości podjazdów oraz ścieżek. Od tego zależy, czy teren wokół domu będziemy mogli użytkować wygodnie i bez przeszkód przez wiele lat. Należy wybrać kostkę wysokiej jakości, która spełnia aktualnie obowiązujące normy. Na rynku działa wielu producentów – warto zapoznać się ze szczegółami ich oferty, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Sam proces układania wymaga doświadczenia, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonej ekipie. W ten sposób nie tylko zminimalizujemy ryzyko popełnienia błędu, ale również cała praca zostanie wykonana szybko. Samodzielne przygotowanie gruntu i wykonanie nawierzchni zajmie mnóstwo czasu, a efekt może okazać się mało satysfakcjonujący.

Artykuły o podobnej tematyce
Wybieramy wkrętarkę akumulatorową
Już niedługo odbędzie się XIII Konwent Stolarki VIP
Ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw
Pleśń na ścianie - jak pozbyć się jej szybko i skutecznie?

Znajdź szkolenie

Sprawdź, czy w obecnej chwili są prowadzone szkolenia i zapisz się.

Znajdź wykonawcę

Budujesz się? Chcesz zrobić remont? Szukasz wykonawcy? Tutaj go znajdziesz.

Promocje

Sprawdź, jakie mamy obecnie promocje i konkursy.