Jesteś tutaj

Budowa domu krok po kroku

Obrazek do nagłowka: 
budowa

 

Budowa domu to dla wielu z nas zwieńczenie marzeń i wieloletnich starań. Od czego zatem zacząć, i jak przeprowadzić poszczególne etapy budowy, a przy okazji nie zgubić się w gąszczu skomplikowanych przepisów?

Wybieramy działkę

Wybór odpowiedniego gruntu pod budowę domu ma kluczowe znaczenie. Zwracajmy uwagę nie tylko na cenę oraz otoczenie, ale również aspekty techniczne. Niestety nie na każdym terenie będziemy mogli wybudować wymarzony dom. Istotnymi aspektami są Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego oraz decyzja o Warunkach Zabudowy. Warto także sprawdzić, jakie budynki mają powstać w najbliższym otoczeniu naszej działki, ponieważ  będzie to miało kluczowe znaczenie jeśli chodzi o komfort mieszkania. Kolejna ważna sprawa to wszelkie przyłącza – a więc woda, prąd, gaz, kanalizacja.

Nawiązujemy współpracę z geodetą i architektem

Geodeta opracuje dla nas mapkę do celów projektowych, bez której nie da się stworzyć projektu nieruchomości. Potem następuje jeden z najbardziej kluczowych momentów, a więc wizyta u architekta i wybór projektu. Można zarówno zdecydować się na gotowy rysunek, jak i powierzyć profesjonaliście wykonanie szkicu według własnego pomysłu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że projekt na specjalne zamówienie jest znacznie droższy niż zakup gotowego rozwiązania. Wybór projektu z katalogu jest tańszy, ale nie ma w tym przypadku możliwości ingerowania w żadne szczegóły. Architekt poza projektem budowlanym musi wykonać również tzw. projekt adaptacyjny.

Idziemy do urzędu

Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów należy udać się do Starostwa i złożyć niezbędne dokumenty. Od 2015 roku niektóre budynki można stawiać wyłącznie na podstawie zgłoszenia, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Nie zawsze jednak tego typu procedura jest szybsza.

Szukamy firmy wykonawczej i rozpoczynamy budowę

Szukając ekipy budowlanej należy przede wszystkim wystrzegać się przypadkowego działania. Najlepiej zatrudnić fachowców z polecenia. Rekomendacja ze strony znajomych lub rodziny to zdecydowanie najlepsza reklama. W ten sposób zyskujemy o wiele większą szansę na profesjonalistów. Doświadczona ekipa może mieć dostęp do znacznie tańszych materiałów budowlanych, a więc pozwolić na spore oszczędności.

Artykuły o podobnej tematyce

Znajdź szkolenie

Sprawdź, czy w obecnej chwili są prowadzone szkolenia i zapisz się.

Znajdź wykonawcę

Budujesz się? Chcesz zrobić remont? Szukasz wykonawcy? Tutaj go znajdziesz.

Promocje

Sprawdź, jakie mamy obecnie promocje i konkursy.