Jesteś tutaj

Bluetooth - podstawowe informacje

Obrazek do nagłowka: 
bluetooth

1. Historyczne fakty

W roku 1994 szwedzka firma Ericsson, jeden z największych na świecie dostawców usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych, rozpoczęła pracę nad stworzeniem bezprzewodowego protokołu komunikacji pomiędzy urządzeniami mobilnymi, w celu wykorzystania fal radiowych jako medium komunikacji. W lutym 1998 roku pięciu producentów urządzeń związanych z elektroniką Ericsson, Nokia, IBM, Toshiba i Intel stworzyły organizację SIG (ang. Special Interest Group) w celu prowadzenia wspólnych badań nad komunikacją bezprzewodową urządzeń. Pierwsza specyfikacja standardu komunikacji bezprzewodowej Bluetooth została opublikowana w 1999 roku, a trzy lata później kolejna wersja została zatwierdzona przez IEEE jako standard IEEE 802.15.1. Na dzień dzisiejszy Bluetooth jest jednym z najbardziej popularnych protokołów komunikacji wykorzystujących powietrze jako medium transmisyjne danych.

2. Nazwa i symbol Bluetooth

Ogromna większość urządzeń mobilnych sprzedawanych w dzisiejszych czasach posiada możliwość wykorzystania powyższego systemu komunikacyjnego, ale bardzo dużo użytkowników nie zna etymologii nazwy i symbolu jakim odznacza się Bluetooth. Nazwa technologii pochodzi od przydomka króla duńskiego Haralda Sinozębego (ang. Bluetooth), który ok. roku 970 podporządkował sobie Norwegię i tym samym przyczynił się do zjednoczenia rywalizujących plemion z Danii i Norwegii. Podobnie Bluetooth, który został zaprojektowany, aby "zjednoczyć" różne technologie związane m.in. z działaniem komputerów, telefonów komórkowych czy też drukarek i aparatów cyfrowych.
Nawiązując do wyżej przedstawionej historii można również rozszyfrować „tajemnicę” związaną z samym symbolem Bluetooth, który na dzień dzisiejszy cieszy się dużą popularnością. Logo to łączy znaki alfabetu runicznego Haglaz i Berkanan, będące odpowiednikami liter alfabetu łacińskiego H i B – od króla Harald Blåtand.

3. Co to jest Bluetooth?

Bluetooth jest standardem używanym w łączach radiowych krótkiego zasięgu, przeznaczona do zastąpienia połączeń przewodowych między urządzeniami elektronicznymi takimi jak telefony komórkowe, Personal Digital Asystenci (PDA), komputery i wiele innych urządzeń. Technologia Bluetooth może być używany w domu, w biurze, w samochodzie itp. Technologia ta pozwala użytkownikom na komunikowanie się zarówno głosowo jak i poprzez wysyłanie informacji tekstowych w czasie rzeczywistym. Wykorzystywany sposób transmisji zapewnia ochronę przed zakłóceniami i bezpieczeństwo podczas przekazywania informacji. Głównymi zaletami opisywanej technologii są:
niskie ceny urządzeń,
mała złożoność komunikacji,
ogólnodostępne pasmo częstotliwości przesyłania informacji,
mały pobór prądu
różne rodzaje topologii tworzonych sieci Bluetooth
otwartość protokołu

Każdy producent może bez żadnych opłat licencyjnych tworzyć urządzenia zgodne z Bluetooth i po zatwierdzeniu ich zgodności ze specyfikacją przez specjalną komórkę SIG czerpać zyski ze sprzedaży. Jest to jedna z przyczyn szybkiego zdobycia tak wielkiej popularności przez tę sieć. Obecnie standard ten jest tak popularny, że odbiornik Bluetooth jest wbudowany w prawie każdego nowego laptopa oraz w telefon komórkowy. Można więc powiedzieć, że zdominował on rynek PAN (ang. Personal Area Network) stając się de facto światowym standardem w komunikacji urządzeń elektronicznych na małą odległość i w ciągu kilkunastu lat wyparł inne rozwiązania tego typu.

4. Ewolucja specyfikacji Bluetooth (przepustowość)

Bluetooth 1.0 – 21 kb/s (rok 1999)
Bluetooth 1.1 – 124 kb/s (rok 2001)
Bluetooth 1.2 – 328 kb/s (rok 2003)
Bluetooth 2.0 + EDR – wprowadzenie Enhanced Data Rate zwiększyło transfer teoretyczny do 2,1 Mb/s (około 3 Mb/s wliczając narzut protokołu) (rok 2004)
Bluetooth 3.0 + HS (High Speed) – 24 Mb/s (3 MB/s) (rok 2010)
Bluetooth 3.1 + HS (High Speed) – 40 Mb/s (5 MB/s) (rok 2011)
Bluetooth 4.0 + LE (Low Energy) – 1 Mb/s znacząco ograniczono pobór energii (np. praca czujnika temperatury, przez wiele miesięcy na baterii pastylkowej), kosztem obniżonego transferu oraz zwiększono realny zasięg działania do 100 m. (rok 2011)
Od wersji 1.1 wszystkie kolejne wersje są kompatybilne wstecz.

Artykuły o podobnej tematyce
Najczęściej zadawane pytania o systemie Z-Wave
Automatyka dla domu
RaZberry, czyli rozszerzenie Raspberry Pi dla Z-Wave
Czujniki stosowane w automatyce budynkowej cz.3

Znajdź szkolenie

Sprawdź, czy w obecnej chwili są prowadzone szkolenia i zapisz się.

Znajdź wykonawcę

Budujesz się? Chcesz zrobić remont? Szukasz wykonawcy? Tutaj go znajdziesz.

Promocje

Sprawdź, jakie mamy obecnie promocje i konkursy.