Jesteś tutaj

Bezpieczne okna - na co zwrócić uwagę?

Obrazek do nagłowka: 

 

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy złodziej wchodzi do domu przez okno, na przykład uprzednio wybijając szybę. Dlatego już na etapie projektowania domu warto pomyśleć o odpowiednim doborze stolarki okiennej.

Najpopularniejszy parametr, dzięki któremu można określić bezpieczeństwo okna to współczynnik RC (od 1 do 6). Wyznacza on czas niezbędny na sforsowanie okna. Do budynków mieszkalnych najczęściej wybiera się okna o klasie RC1 lub RC2.

Przede wszystkim warto rozważyć wybór klamek z kluczykiem. Poza tym, że chronią przed częstymi sztuczkami wykorzystywanymi przez włamywaczy, są również znakomitym zabezpieczeniem, dzięki któremu dzieci nie będą same otwierać okien. Kolejny istotny element mający wpływ na bezpieczeństwo okna to szyby. Dzięki zastosowaniu antywłamaniowej folii PVB szyba będzie bardziej odporna na wybicie. Nawet jeśli szkło ulegnie rozbiciu, jego kawałki będą przytrzymywane przez folię. Nie tylko znacznie utrudni to włamanie do wnętrza domu, ale również pozwoli uniknąć przypadkowego zranienia w razie wypadku. Można również wybrać okna wyposażone w kontaktrony podłączone do monitoringu, które przy próbie włamania uruchomią alarm. Zwróćmy uwagę na okucia – te wysokiej klasy praktycznie uniemożliwiają wyważenie skrzydła z ościeżnicy.

Pamiętajmy, że nie istnieją okna w stu procentach antywłamianiowe. Jednak wybór stolarki wysokiej klasy pozwoli nam zyskać cenne minuty, jak również może pomóc w zniechęceniu potencjalnego włamywacza.

Artykuły o podobnej tematyce
FAKRO po raz 25 na targach BUDMA
BUDMA 2017 rekordowa dla FAKRO
FAKRO wspiera Hokejowe Nadzieje Olimpijskie
XI Konwent Stolarki w Bochni 11-12 gudnia 2015

Znajdź szkolenie

Sprawdź, czy w obecnej chwili są prowadzone szkolenia i zapisz się.

Znajdź wykonawcę

Budujesz się? Chcesz zrobić remont? Szukasz wykonawcy? Tutaj go znajdziesz.

Promocje

Sprawdź, jakie mamy obecnie promocje i konkursy.